Folicur Solo (Bayer)

További információk

Növényvédőszerek

Gombaölő szer

Szabályzás

Ne feledje!

  • A permetlé mennyiségét a művelésmódtól, a védendő növényfelület nagyságától,
    és az alkalmazott növényvédelmi berendezés típusától függően kell megválasztani.
  • A készítménnyel kezelt területen a haszonállatok legeltetése 35 napig tilos!
Kiszerelés Forgalmazási kategória Eltarthatóság Rezisztencia
Kiszerelés: 250 ml, 1 l, 5 l
II.
Eltarthatóság: 3 év
A tebukonazol rezisztenciára közepesen érzékeny hatóanyag, ezért – különösen almafa-varasodas ellen – tankkombinációban történő felhasználása javasolt.

Hatóanyag:

250 g/l (25,8 % m/m) tebukonazol

Formuláció:

olaj emulzió vizes fázisban (EW)

tebukonazol felszívódó triazol fungicid, a gombák ergoszterol bioszintézisét gátolja (DMI-hatás) két helyen (c14 demetiláz és Δ8-Δ7 izomeráz).

Kiváló hatású nagyon sokféle betegség ellen.

Földi kijuttatás:

Tankkombinációban történő alkalmazásakor a következőképpen járjunk el:

  • először a habzásgátlót adagoljuk (amennyiben szükséges)
  • ezt kövesse az SC formulációjú készítmény (az ilyen típusú készítmények még bizonyos hígítást igényelnek)
  • ezután a WG vagy a WP formulációjú készítményt
  • legutoljára hagyjuk a Folicur Solo, illetve más EC vagy EW készítményt.

A permetezést lehetőleg 12 °C feletti hőmérsékleten kell elvégezni. Kerüljük a 3-nál több hatóanyagot tartalmazó tankkombinációk alkalmazását.

Légi kijuttatás:

Kalászosokban 50-80 l/ha, repcében 50 l/ha víz felhasználásával.

Dió: légi kijuttatás engedélyezett 1415,76 hektáron 2020.04.15-2020.05.31 között 60-80 l/ha

Alma varasodás
Venturia inaequalis
Almalisztharmat
Podosphera leucotricha
Blumeriellás levélfoltosság
Blumeriella jaapii
Burgonya fuzáriumos gumórothadása
Fusarium spp.
Búza fuzáriózis
Fusarium graminearum / F. culmorum / F. avenaceum / F. moniliform
Csonthéjasok moníliás betegsége
Monilinia fructicola / M. laxa / M. fructigena
Csonthéjasok sztigminás betegsége
Stigmina carpophila
Fahéjbarna levélfoltosság
Pyrenophora tritici-repentis
Fekete rozsda
Puccinia graminis
Gabona-lisztharmat
Erysiphe graminis
Hálózatos levélfoltosság
Pyrenophora teres
Hópenész
Microdochium nivale
Kajszi apiognomóniás levélfoltossága
Apiognomonia erythrostoma
Kajszi ventúriás varasodása
Venturia carpophila
Napraforgó fehérpenészes szár- és tányérrothadása
Sclerotinia sclerotiorum
Őszibarack lisztharmata
Podosphaera pannosa var. persicae
Plenodómuszos betegség
Répalisztharmat
Erysiphe communis
Repce fómás levélfoltosság és szárrák
Leptosphaeria maculans
Repce levélfoltossága
Pyrenopeziza brassicae
Repcebecőrontó
Alternaria brassicae / A. brassicicola
Repcelisztharmat
Erysiphe cruciferarum
Sárga rozsda
Puccinia striiformis
Sárgarépa alternáriás levélfoltossága
Alternaria porri f. sp. dauci
Szeptóriás csírabetegség
Leptosphaeria nodorum
Szeptóriás levél- és pelyvafoltosság
Parastagonospora nodorum

Szeptóriás pelyvafoltosság
Septoria nodorum
Szklerotíniás betegség
Sclerotinia sclerotiorum
Szőlő fomopsziszos betegsége
Phomopsis viticola
Szőlő koniellás fakórothadása
Coniella diplodiella
Szőlőlisztharmat
Uncinula necator
Szürkerothadás
Botrytis cinerea
Tafrinás levélfodrosodás
Taphrina deformans
Vörös rozsda
Puccinia triticina

 

A készítmény p.o. LD50 értéke (patkányon):
300 < LD50 < 2000 mg/ttkg

Tűzveszélyességi besorolás:
nem jelölésköteles

Vízi szervezetekre való veszélyesség:
kifejezetten veszélyes

Méhveszélyesség:
nem jelölésköteles

H302+H332 Lenyelve és belélegezve ártalmas
H318 Súlyos szemkárosodást okoz
H361d Feltehetően károsítja a születendő gyermeket
H410 Nagyon mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz

P102 Gyermekektől elzárva tartandó
P270 A termék használata közben tilos enni, inni vagy dohányozni
P280 Védőkesztyű, védőruha, szemvédő/arcvédő használata kötelező
P305+P351+P338 SZEMBE KERÜLÉS esetén: Több percig tartó óvatos öblítés vízzel. Adott esetben a kontaktlencsék eltávolítása, ha könnyen megoldható. Az öblítés folytatása
P308+P313 Expozíció vagy annak gyanúja esetén: orvosi ellátást kell kérni.
P391 A kiömlött anyagot össze kell gyűjteni.
P501 A tartalom/edény elhelyezése hulladékként: veszélyes hulladéklerakóba szállítás szükséges

EUH401 Az emberi egészség és a környezet veszélyeztetésének elkerülése érdekében be kell tartani a használati utasítás előírásait

SP 1 A növényvédő szerrel vagy annak csomagolóeszközével ne szennyezze a vizeket! A berendezést vagy annak részeit ne tisztítsa felszíni vizek közelében! Kerülje a gazdaságban vagy az utakon lévő vízelvezetőkön keresztül való szennyeződést!
SPe 2 A készítmény nem alkalmazható fokozottan érzékeny felszín alatti vízvédelmi területeken!
SPe 3 A vízi szervezetek védelme érdekében a felszíni vizektől 50 m távolságban tartson meg egy kezeletlen biztonsági övezetet!

Ha csak a Folicur Solo volt a permetezőgépben, elegendő egy alapos tiszta vizes mosás a szokásos eljárás szerint: tartály, szűrők, szivattyú, szóró keret és szórófejek tisztítása és kétszeri öblítése. Az öblítéshez szükséges víz mennyisége: először a tartály térfogat minimum 1/5-öd része, másodszor a tartály térfogat minimum 1/20-ad része.

Ha tankkeverék volt a gépben, a kombinációs partner előírásait is figyelembe kell venni.

Őszi búza, őszi és tavaszi árpa, rozs, zab, tritikále kultúrákban a gombaölő szert gabonalisztharmat ellen a betegség első tüneteinek megjelenésekor kell alkalmazni. Szárbaindulás után a védekezés általában több betegség ellen irányul, ezért a kezelést megelőző jelleggel célszerű elvégezni, azaz szárbaindulás kezdetén, kalászhányás végén – virágzás kezdetén végzett egy-egy permetezéssel.

Káposztarepcében a készítmény őszi kezelés esetén alkalmas a káposztarepce kifagyásának csökkentésére, a szárbaindulás késleltetésére, a gyökérnyak vastagság, illetve a gyökér/lomb arány növelésére. A készítményt ősszel, a repce 4-8 leveles állapotában kell kijuttatni, lehetőleg 12 °C feletti hőmérsékleten. Fagykárcsökkentés céljára a javasolt legalacsonyabb dózis 0,5 l/ha. A tavaszra áthúzódó gombaölő hatás fokozása, illetve a fejlettebb növények télállóságának fokozása érdekében a dózis 0,75-1,0 l/ha-ra növelhető.
Tavasszal gombabetegségek ellen a repce szárbaindulásától a virágzás kezdetéig alkalmazandó, 0,75-1,0 l/ha dózisban egyszer, vagy kétszer kijuttatva. (Őszi kezelés esetén legfeljebb egy tavaszi kijuttatás végezhető). A tavaszi kezelés a repce növekedésére is hat: csökkenti a növénymagasságot és a megdőlést, növeli a szárszilárdságot, serkenti az oldalhajtások képződését.

Csonthéjasokban moníliás hajtás- és virágfertőzés ellen erős fertőzési nyomás esetén a kezeléseket megelőző módon, virágzás előtt (fehérbimbós stádium végén) és virágzás végén, sziromhullás kezdetén szükséges elvégezni. Kevésbé járványveszélyes körülmények között, szárazabb, melegebb időjárás esetén egy védekezés is elegendő a virágzás kezdeti szakaszában.
Cseresznyébenmeggyben a blumeriellás levélbetegség ellen a kezeléseket a kezdeti enyhe levéltünetek megjelenésekor célszerű megkezdeni, és a fertőzés alakulása szerint megismételni.
Őszibarackban tafrinás levélfodrosodás ellen a permetezéseket a kora tavaszi időszakban elvégzett rezes, kénes lemosó permetezéseket követően pirosbimbós fenológiai stádiumban indítjuk, és 14 naponként 1-2 alkalommal folytatjuk. Amennyiben 14 napnál rövidebb permetezési forduló indokolt – például hűvös tavaszi időjárás esetén – a permetezést más hatóanyagot tartalmazó gombaölő szerrel kell elvégezni. Az előírt permetlémennyiség be nem tartása a biológiai hatékonyságot jelentősen csökkentheti.
Kajszibarackban gnomóniás levélbetegség ellen a védekezéseket előrejelzésre alapozva, az aszkospóra szóródás intenzív szakaszában kezdjük el, virágzást követően 14 naponkénti gyakorisággal folytassuk.

Almában lisztharmat ellen a védekezéseket megelőző jelleggel kezdjük el, és a fertőzési nyomás alakulása szerint a virágzást követően 14 naponként, július végéig folytassuk. A kórokozóra kevésbé fogékony fajtáknál (Delicious) a védekezések számát csökkenteni lehet. Almafavarasodás ellen a kezeléseket előrejelzésre alapozva, preventív módon kezdjük el, és a fertőzés erőssége szerint blokk-szerűen folytassuk július végéig. A készítményt járványhelyzettől függetlenül kontakt hatóanyagú készítményekkel kombináljuk. Figyelem, a Folicur Solo szélsőséges időjárási körülmények között a Golden fajtakörbe tartozó gyümölcsökön perzseléseket okozhat, ezért ezekben az ültetvényekben a Folicur 25 WG felhasználását javasoljuk.

Szőlőben a gombaölő szert önmagában csak lisztharmat ellen, prevenciós céllal javasolt felhasználni. Amennyiben a vegetációs időszakban egyidejűleg a szürkepenészes rothadás ellen is szükséges a fürtvédelem, akkor virágzáskor, fürtzáródáskor, zsendüléskor gyenge fertőzési nyomásnál önmagában is elegendő felhasználni, erős fertőzésnél speciális botriticid készítménnyel javasolt kombinálni. A kijuttatásnál az előírt permetlémennyiséget az ültetvény művelésmódjához, a lombozat nagyságához, az alkalmazott géptípustól függően célszerű megválasztani.

Sárgarépában, petrezselyembenpasztinákbanzellerben és tormában a permetezéseket megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor kell elkezdeni. A permetezéseket a fertőzési nyomástól függően 14 naponta meg lehet ismételni.

Spárgában a betegség kialakulásának kezdetén, de leghamarabb a spárgasípok betakarítása után lehet a védekezést megkezdeni. A gombaölő szert más hatásmechanizmusú készítményekkel váltogatva kell felhasználni.

Fokhagymábanmetélőhagymában és póréhagymában a permetezéseket a gombás betegségek ellen megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor kell elvégezni.

Kerti köményben és ánizsban lisztharmat ellen a gombaölő szert megelőző jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor kell felhasználni.

Díszfák és díszcserjék gombás betegségei ellen a készítmény 0,75-1,0 l/ha dózisban használható fel. A permetezéseket preventíven, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor kell elvégezni. Szükség esetén a kezelést 10-14 nap múlva meg lehet ismételni.
A permetlé mennyiségét a művelésmódtól, a védendő növényfelület nagyságától és az alkalmazott növényvédelmi berendezés típusától függően kell megválasztani.

Pázsitokban és gyepekben hópenész ellen, fagymentes napokon, a készítményt megelőző jelleggel, az őszi gyeptisztítást követően javasolt kijuttatni. A kezelést 14-20 nap múlva célszerű megismételni. Rozsdák okozta megbetegedések ellen az első tünetek megjelenésekor szükséges elkezdeni a védekezést, majd fertőzési veszélyhelyzettől függően azt megismételni. A készítmény aszályos időben a gyepen nem használható.

Mandulában moníliás fertőzés ellen a készítményt a virágnyíláshoz igazítva javasolt kijuttatni virágzás kezdetén, fővirágzásban és sziromhulláskor. Kevésbé járványveszélyes időszakban a kezelések száma csökkenthető. Ventúriás varasodás ellen a sziromhullást követő időszakban, a gyümölcsfejlődés kezdetén indokolt a védekezések végrehajtása 1-2 alkalommal, 14 napos permetezési időközzel. Fertőzésre hajlamosító körülmények között a permetezéseket szükséges tovább folytatni más gombaölő szerekkel.

Dióban a készítmény kijuttatása gombás eredetű levél- és termésfoltosságok ellen a korai időszakban, virágzás idején, illetve levélnövekedés kezdetén javasolt 1-2 alkalommal.

Szőlő (borszőlő, ültetvény)

Károsító: lisztharmat, szürkepenészes rothadás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,4 l/ha (4 ml szer / 10 liter víz)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 4 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 12
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Érés kezdete – BBCH 81

Szőlő (csemege, ültetvény)

Károsító: lisztharmat, szürkepenészes rothadás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,4 l/ha (4 ml szer / 10 liter víz)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 4 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 12
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Érés kezdete – BBCH 81

Szőlő (alany, szaporító anyag előállítás)

Károsító: lisztharmat, szürkepenészes rothadás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,4 l/ha (4 ml szer / 10 liter víz)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 4 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 12
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Érés kezdete – BBCH 81

Szőlő (szőlőiskola, szaporító anyag előállítás)

Károsító: lisztharmat, szürkepenészes rothadás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,4 l/ha (4 ml szer / 10 liter víz)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 4 ml szer/10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 12
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Érés kezdete – BBCH 81

Alma

Károsító: lisztharmat, varasodás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,5 l/ha (kontakt készítménnyel kombinálva)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 5 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 4
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 4 héttel betakarítás előtti állapot – Érés kezdete – BBCH 81

Cseresznye (ültetvény)

Károsító: monília, blumeriellás levélfoltosság
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: virágzás vége – BBCH 69

Kajszibarack (sárgabarack, ültetvény)

Károsító: monília, gnomóniás levélfoltosság, tafrinás levélfodrosodás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha (monília, gnomóniás levélfoltosság ellen),1,0 l/ha (tafrinás levélfodrosodás ellen)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz (monília, gnomóniás levélfoltosság ellen)10 ml szer / 10 liter víz (tafrinás levélfodrosodás ellen)
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Fajtára jellemző színeződés kialakult – BBCH 85

Meggy (ültetvény)

Károsító: monília, blumeriellás levélfoltosság
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: virágzás vége – BBCH 69

Őszibarack (ültetvény)

Károsító: monília, gnomóniás levélfoltosság, tafrinás levélfodrosodás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha (monília, gnomóniás levélfoltosság ellen),1,0 l/ha (tafrinás levélfodrosodás ellen)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz (monília, gnomóniás levélfoltosság ellen)10 ml szer / 10 liter víz (tafrinás levélfodrosodás ellen)
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Fajtára jellemző színeződés kialakult – BBCH 85

Szilva (ültetvény)

Károsító: monília, gnomóniás levélfoltosság, tafrinás levélfodrosodás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha (monília, gnomóniás levélfoltosság ellen),1,0 l/ha (tafrinás levélfodrosodás ellen)
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz (monília, gnomóniás levélfoltosság ellen)10 ml szer / 10 liter víz (tafrinás levélfodrosodás ellen)
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 800-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: Fajtára jellemző színeződés kialakult – BBCH 85

Spárga (szabadföldi)

Károsító: rozsda
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0-1,5 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 10-15 ml szer / 10 liter víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 10
Permetlé (l/ha): 500-1000 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: nincs korlátozás (kezelés első időpontja: spárga-sípok betakarítása után)

Torma (szabadföldi)

Károsító: alternáriás-, szeptóriás-, cerkospórás levélfoltosság, lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 400-600 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 80%-os gyökérvastagság (BBCH 48)

Pasztinák (szabadföldi)

Károsító: alternáriás-, szeptóriás-, cerkospórás levélfoltosság, lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 400-600 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 80%-os gyökérvastagság (BBCH 48)

Petrezselyem (szabadföldi)

Károsító: petrezselyemgyökér: alternáriás-, szeptóriás-, cerkospórás levélfoltosság, lisztharmat;petrezselyemlevél: szeptóriás levélfoltosság, lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz
Kezelések max. száma/szezon: petrezselyemgyökér: 3,
petrezselyemlevél: 1
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 400-600 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: petrezselyemgyökér: 80%-os gyökérvastagság (BBCH 48), petrezselyemlevél: betakarítás előtt 14 nappal

Sárgarépa (szabadföldi)

Károsító: alternáriás-, szeptóriás-, cerkospórás levélfoltosság, lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 liter víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 400-600 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 80%-os gyökérvastagság (BBCH 48)

Zeller (szabadföldi)

Károsító: szeptóriás levélfoltosság, lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10,0 ml szer/ 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14
Permetlé (l/ha): 400-600
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 80%-os gyökérszavatosság BBCH 48

Fokhagyma (szabadföldi)

Károsító: rozsda, alternáriás levélfoltosság, botrítiszes betegség
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10,0 ml szer/ 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 7
Permetlé (l/ha): 250-500 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 21 nappal betakarítás előtt dőlés kezdete BBCH 47

Rozs

Károsító: gabonalisztharmat, rozsda-, helmintospórumos-, szeptóriás betegségek, kalászfuzáriózis
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-400 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: szemképződés kezdete – BBCH 71

Tritikálé

Károsító: gabonalisztharmat, rozsda-, helmintospórumos-, szeptóriás betegségek, kalászfuzáriózis
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-400 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: szemképződés kezdete – BBCH 71

Zab

Károsító: gabonalisztharmat, rozsda-, helmintospórumos-, szeptóriás betegségek, kalászfuzáriózis
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-400 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: virágzás vége – BBCH 69

Őszi árpa

Károsító: gabonalisztharmat, rozsda-, helmintospórumos-, szeptóriás betegségek, kalászfuzáriózis
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-400 l/h
Az utolsó kezelés fenostádiuma: virágzás vége – BBCH 69

Tavaszi árpa

Károsító: gabonalisztharmat, rozsda-, helmintospórumos-, szeptóriás betegségek, kalászfuzáriózis
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-400 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: virágzás vége – BBCH 69

Őszi búza

Károsító: gabonalisztharmat, rozsda-, helmintospórumos-, szeptóriás betegségek, kalászfuzáriózis
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-400 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: szemképződés kezdete – BBCH 71

Őszi káposztarepce

Károsító: plenodómuszos-, szklerotínás-, botrítiszes és alternáriás betegségek, fagykár csökkenté
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,5-1,0 l/ha
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-500 l/h
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 50%-os virágzás a fővirágzaton – BBCH 65

Dísznövény

Károsító: apiognomóniás-, gnomóniás-, levélfoltosság, lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 10 nap
Permetlé (l/ha): 800-1500 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: nincs korlátozás

Kerti kömény

Károsító: lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 5,0-10,0 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 1
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): –
Permetlé (l/ha): 250-500 l/h
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 60 nappal betakarítás előtt

Dió

Károsító: gombás eredetű levél- és termésfoltosságok (Gnomonia leptostyla, Alternaria spp. Fusarium spp., Diplodia sp., Phomopsis sp.)
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,8-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 800-1500 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: virágzás vége (BBCH 69

Metélőhagyma

Károsító: rozsda, alternáriás levélfoltosság, botrítiszes betegség
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 la/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10,0 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 1
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): –
Permetlé (l/ha): 250-500 l/h
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 14 nappal betakarítás előtt

Ánizs

Károsító: lisztharmat
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,5-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 5,0-10,0 ml szer / 10 l víz
Kezelések max. száma/szezon: 1
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): –
Permetlé (l/ha): 250-500 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 60 nappal betakarítás előtt

Póréhagyma

Károsító: rozsda, alternáriás levélfoltosság, botrítiszes betegség
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10,0
Kezelések max. száma/szezon: 1
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): –
Permetlé (l/ha): 250-500 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: 14 nappal betakarítás előtt

Mandula

Károsító: monóliás virágelhalás, ventúriás varasodás
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 0,75-1,0 l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 8-10 ml szer /  l víz
Kezelések max. száma/szezon: 3
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 600-1000  l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: második gyümölcshullásig (BBCH 73)

Pázsitok, gyepek, golf- és futball pályák

Károsító: hópenész, rozsda
Dózis (l/ha vagy kg/ha): 1,0  l/ha
Kijuttatáshoz szükséges szer mennyisége
(l/ha vagy kg/ha)
: 10ml/100m2
Kezelések max. száma/szezon: 2
Két kezelés között eltelt min. idő (nap): 14 nap
Permetlé (l/ha): 300-600 l/ha
Az utolsó kezelés fenostádiuma: beállt gyep állapottól (BBCH 29)

Egyéni védőfelszerelés előkészítőknek és kijuttatóknak: védőruha, védőkalap, védőkesztyű, védőlábbeli, sav elleni védőszemüveg.

Mérgezéskor, allergiás megbetegedés esetén vagy anak gyanújakor a munkát azonnal félbe kell szakítani, majd helyszíni elsősegélynyújtás után orvosi, intézeti ellátást kell biztosítani. Az eredeti címkét és a használati utasítást az orvosnak át kell adni.

Elsősegélynyújtás:
Bőrrel való érintkezés esetén a bőrt bő vízzel meg kell tisztítani.
Szembe jutás esetén a szemet azonnal, bő vízzel, legalább 15-20 percig öblögetni.
Lenyelés esetén, ha a sérült tudatánál van, a száját vízzel ki kell öblíteni, egy-két pohár vízzel itatni, orvosi ellátást biztosítani. TILOS hánytatni!

Terápia: tüneti megfigyelő kezelés

Ellenanyag: specifikus antidótuma nincs

Technikai információk

Bevezető:

Nagy hatékonyságú felszívódó gombaölő szer
Modern formuláció
Széleskörű alkalmazhatóság
Hosszú ideje bizonyítottan kiváló hatékonyság

Általános ismertető:

Felszívódó gombaölő permetezőszer búza (őszi), rozs, tritikálé, árpa, zab, őszi káposztarepce, meggy, cseresznye, kajszi, őszibarack, szilva, alma, szőlő, gyökérzöldségek, spárga, fokhagyma, fűszernövények és díszfák, díszcserjék, pázsitok, gyepek, golf- és futball pályák, dió, mandula védelmére

Engedélyokirat száma: 21042/1996 (FVM)

AKG:

A termék AKG-ban használható a következő kultúra csoport(ok) esetén:

  • Zöldségek
  • Szőlő
  • Csonthéjasok
  • Almatermésűek
  • Kalászosok

Hatásmechanizmus

tebukonazol felszívódó triazol fungicid, a gombák ergoszterol bioszintézisét gátolja (DMI-hatás) két helyen (c14 demetiláz és Δ8-Δ7 izomeráz).

Kiváló hatású nagyon sokféle betegség ellen.