Hatásmechanizmus:
Szisztémikus hatóanyagának köszönhetően elpusztítja a magról kelő és évelő egyszikű gyomnövények föld feletti és föld alatti részeit. A kizalofop-P-tefuril a nedvkeringéssel eljut az egyszikű növények gyökérzetébe, rizómáiba. A növényi sejtek acetil-koenzim-A karboxiláz szintézisét gátolja.
Hatástünet, Szelektivitás:
A Pantera 40 EC a legtöbb kétszikű kultúrnövény posztemergensen használt szuperszelektív egyszikűirtó készítménye. Használata azért is biztonságos, mert működéséhez nem igényel bemosó csapadékot. Amennyiben a készítmény rákerül a gyom levelére, a hatáskifejtés mindenképpen megvalósul!
Gyors felszívódása után a hatóanyag leállítja a sejtek növekedését. Ez akár 1 óra alatt is lezajlik. Pár nap után megjelennek a tenyészőcsúcson az első tünetek: befűződés, nekrózis, barnulás. Az elhalás, elszíneződés a leveleken ezután következik be. A gyomnövény teljes pusztulásához általában 2-3 hét szükséges.
Javasolt Növényvédelmi Technológia:
A készítmény egy vegetációs időszakban csak egy alkalommal juttatható ki!
Száraz borsóban a kultúrnövény 2 leveles állapotától az első virágszirmok láthatóvá válásáig kell a készítményt kijuttatni.
Napraforgóban a kezelést a kultúrnövény 2 leveles állapotától csillagbimbós állapotáig kell elvégezni. Cukorrépában és burgonyában a kezelést a kultúrnövény 2 leveles állapotától sorzáródás végéig kell elvégezni. Őszi káposztarepcében és tavaszi repcében a kezelést a kultúrnövény szikleveles állapotától a virágbimbók megjelenéséig kell elvégezni. Olajretekben a kezelést a kultúrnövény 2 leveles állapotától a virágbimbók megjelenéséig kell elvégezni. A kezelt termény kizárólag vetőmag előállítás céljára vagy zöldtrágyaként hasznosítható!
Magról vetett vöröshagymában a készítményt a kultúrnövény két valódi leveles korától annak 50 %-os dőléséig lehet kijuttatni. Csapadékos időjárás esetén pár napot várni kell a kezeléssel, amíg a hagymán a védő viaszréteg regenerálódik. A felsorolt kultúrákban a kijuttatás időpontját és a szer dózisát az egyszikű gyomfajok előfordulása és azok fejlettsége határozza meg. Az egynyári egyszikű gyomfajok 1-3 leveles korában 0,8-1,0 l/ha, 3-5 leveles korában 1,0-1,2 l/ha, az 5 levelesnél idősebb gyomnövények esetében 1,2-1,5 l/ha dózisban kell a készítményt alkalmazni. Az évelő egyszikű gyomok esetében a dózist a fajok függvényében kell meghatározni: fenyércirok (Sorgum halepense) ellen 1,0-1,5 l/ha, közönséges tarackbúza (Elymus repens) ellen 1,8-2,25 l/ha, csillagpázsit (Cynodon dactylon) ellen 2,0-2,25 l/ha a szükséges szermennyiség. Gabona árvakelés ellen a készítményt 1-3 leveles korban 0,6-0,8 l/ha, 3-5 leveles korban 0,8-1,0 l/ha dózisban kell alkalmazni. A kezelés hatására a gyomnövények növekedése egy-két napon belül leáll, majd a legfiatalabb leveleken kb. 7-10 nap múlva nekrotikus foltok jelennek meg, amelyek gyorsan szétterjednek az egész levélfelületen. A dózistól és az időjárástól függően kb. 14-21 napon belül a gyomnövény elpusztul. A készítmény gyári kiszerelése hatásfokozó adalékanyagot tartalmaz. A készítményt hektáronként 200-300 liter vízzel kell kipermetezni, finom porlasztással. A vízmennyiség meghatározásánál a gyomok fejlettségét, borítását figyelembe kell venni.
Normál vetésváltás esetén bármilyen kétszikű szántóföldi kultúrnövény és kalászos kultúra vethető a normál vetésidő betartásával. A kultúrnövény kipusztulása esetén bármilyen kétszikű kultúra vethető, míg a kalászos kultúrák 4 hét után vethetőek.
Technikai információk:
Baráth István
Növénytáplálási szaktanácsadóTerületi képviselő
Cégünknek évtizedes tapasztalata van a növénykondicionálás területén. Termékeink használatával csökkenthető növényvédő szer és műtrágya ráfordítás. Készítményeink klasszikus értelemben növényvédő szernek nem minősülnek, a növények saját védekező rendszerét stimulálják.